Konkurs konsumencki. 6 punktów, o których warto pamiętać.

Fot. Materiały własne

Uwielbiane przez konsumentów, w agencjach mogą przysparzać nie jeden kłopot. Co zrobić, aby konkursy konsumenckie nie były dla nas kłopotem i o czym należy pamiętać, przy ich organizacji? 

  1. Regulamin. 

Najważniejszy z graczy w teamie KONKURS. Bez niego mecz jest jak bez sędziego, można grać, ale jak coś się wysypie, to nie ma się komu poskarżyć. Bez regulaminu nawet nie podchodź do realizowania konkursu (chyba że masz pieniądze na prawników i cierpliwość do konkursowych marud). W regulaminie, czyli umowie między nami (organizatorami) a konsumentem powinniśmy zawrzeć zasady uczestnictwa, zasady wyłaniania zwycięzców konkursu, datę ogłoszenia wyników, rodzaje nagród, sposób ich doręczenia. Bez jednego z tych elementów regulamin nie będzie wiążący.

Regulamin powinien być przede wszystkim sporządzony zgodnie z prawem.

Powinien on uwzględniać dodatkowe wymagania, zwłaszcza w przypadku gdy mamy do czynienia z loterią promocyjną. Niestety, każde takie uchybienie w regulaminie konkursu lub loterii niesie za sobą poważne konsekwencje, tj. sprawę przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodatkowo urząd może nałożyć na Organizatora karę w wysokości 10 proc. przychodu za poprzedni rok, a tych rzeczy wolimy się wystrzegać. 

Pamiętaj! Przygotowując regulamin uwzględnij RODO i zasady powierzenia danych, oraz informację, kto jest ich administratorem. Dane konsumentów muszą musi bezpieczne.

Fot. Unsplash
  1. Platforma, która udźwignie konkurs

Strona powinna być czytelna, atrakcyjna i przede wszystkim nie może ładować się jak Windows 98. 

Pamiętaj, że odbiorca klika dużo i nie czeka. Tylko co trzeciemu odbiorcy będzie zależało na tyle, aby zostać dłużej, a Ty chcesz przyciągnąć do swojego konkursu jak najwięcej odbiorców. Dlatego znajdź agencję, która wykona dla Ciebie stronę szybką i łatwą w obsłudze, taką, na której konsument pozostanie i na którą będzie chciał wracać. 

Dodatkowo pamiętaj, że na stronie nie może być na niej wiele sprzecznych komunikatów. Komunikacja powinna być spójna, czytelna i skierowana na jedno: wzięcie udziału w konkursie. 

Fot. Unsplash
  1. Zakup nagród i logistyka. 

W przypadku zakupu nagród i ich wysyłce musimy pamiętać o jednym – czasie na przygotowanie gadżetów. 

Zdarza się, że nagrody przygotowujemy wcześniej, jak prezenty materialne, a czasem później, jak np. loty, wszystko zależy od specyfiki konkursu. Jednak w każdym z tych konkursów warto (i trzeba) poświęcić czas na zaplanowanie działań z tym związanych. Wszak prezenty trzeba znaleźć, kupić, zapakować. Czasem wymagać one będą więcej energii, jak np. prezenty szklane, które trzeba zabezpieczyć przed wysyłką, zaś jeżeli organizujemy wycieczkę, trzeba znaleźć najlepsze opcje lotów i być stale w kontakcie ze zwycięzcą. Czasu na przygotowanie potrzeba i traktuj to poważnie, a unikniesz zostawiania w pracy dłużej 😉 

Fot. Materiały własne
  1. Reklama

Nie oszczędzaj czasu na przygotowanie dobrej komunikacji. Nawet najlepszy konkurs wypadnie słabo, jeżeli nie włożysz energii w poinformowanie o nim. 

Zaplanuj kanały, które chcesz eksplorować, przygotuj plan i ustal rozmiary grafik i treści. Komunikacja musi być gotowa przed dniem uruchomienia konkursu 🙂

Dopnij wszystko na ostatni guzik. 

Fot. Unsplash
  1. Podatek od nagród. 

Jak pisze Poradnik Przedsiębiorcy ustawa PIT w niektórych sytuacjach przewiduje zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od wygranej. Ta sprawa nie dotyczy konkursów: 

  • organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu,
  • specjalnych o tematyce naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej, sportowej lub artystycznej,
  • dotyczących sprzedaży premiowej,

pod warunkiem, że jednorazowa wygrana lub prezent nie przekroczy równowartości 2 000 złotych. (Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ile-wynosi-podatek-od-wygranej

Jeżeli nagrody w organizowanym lub przeprowadzanym przez Ciebie konkursie mają większą wartość, wówczas podatek od wygranej obciążać będzie osobę, która otrzyma nagrodę, natomiast do rozliczenia podatku z tego tytułu zobowiązany będzie organizator konkursu.  To cenne informacje, o których warto pamiętać, zarówno kiedy jesteś organizatorem, jaki agencją, która go przeprowadza. 

Fot. Materiały własne
  1. Reklamacje

Chociaż brzmi to mało ciekawie i nawet gdybyś nie spodziewał się ich w swojej akcji, to musisz być przygotowany również na reklamacje. 

Utwórz specjalną skrzynkę mailową (lub sam adres), na który będą trafiać ewentualne reklamacje. Ten adres również będziesz musiał umieścić w regulaminie. 

Dotarłeś do końca naszej listy? To naszym zdaniem najważniejsze elementy, o których należy pamiętać przy organizacji konkursu. Nie oznacza to jednak, że jedyne. Jak w każdym projekcie, tak i w tym konkursowym najważniejszy jest odbiorca, musi on zrozumieć kampanię i mieć chęć, aby wziąć w niej udział. Jeżeli konsument szybko złapie, o co chodzi w zabawie, konkurs osiągnie sukces, a o sukces chodzi, prawda? 🙂

Poszukujesz rzetelnego teamu, który przygotowuje i przeprowadzi dla Ciebie konkurs? Nasze studio wykona wszystkie zadania; od mechaniki, przez grafiki, po stronę www oraz zakup i wysyłkę nagród.
Napisz i zapytaj o więcej.

Materiały własne
Podoba Ci się nasza percepcja w projektowaniu? Może jest coś co moglibyśmy dla Ciebie przygotować?
Zostaw do siebie kontakt, odezwiemy się jeszcze dziś!

Powiązane posty