Artdemia – 5 galerii sztuki online na lockdown.

Galeria sztuki online to pożyteczny domowy trip dookoła świata. Zjawisko to nazwaliśmy Artdemia.

Artdemia, czyli sztuka online łagodzi obyczaje.
Artdemia, czyli sztuka online łagodzi obyczaje – źródło Unsplash

Podczas pandemii koronawirusa doświadczyliśmy izolacji społecznej.

https://blog.yoiomi.com/typografia/yoiomi-headlines-font/

Zostaliśmy zmuszeni do siedzenia w domu – nie mogliśmy podróżować, odwiedzać naszych ulubionych miejsc. To skłoniło wielu z nas do poszukiwań kreatywnych sposobów wypełnienia czasu. Jednym z nich może być zwiedzanie wystaw on-line muzeów oraz galerii sztuki.
Na dzień dzisiejszy wiele zostało już wyłączonych, w związku z wznowieniem sprzedaży biletów po rozluźnieniu obostrzeń, ale nie wszystkie, a te które zostały, dają nam możliwość obcowania ze sztuką wygodnie z kanapy, w domu.

Sztuka dostępna online z każdego miejsca w Twoim domu.
Sztuka dostępna online z każdego miejsca w Twoim domu. Unsplash.

Londyn

Pierwszym punktem na naszej wirtualnej mapie podróży będzie Muzeum Brytyjskie w Londynie. Żeby wczuć się w klimat, pomyślcie o prawdziwej fish and chips, Big Benie, moście Tower czy o pałacu Buckingham. Gotowi? Strona daje nam możliwość nawigacji po interaktywnej osi czasu, podzielonej na 5 regionów świata oraz 5 różnych kategorii: sztuka i projektowanie, życie i śmierć, siła i tożsamość, religia i wierzenia, handel i wojny. 

Museum of The World

https://britishmuseum.withgoogle.com

Jedna z galerii online.
Zamiast maski można tu nosić okulary VR dla lepszych wrażeń. Źródło Unsplash.

Amsterdam

Drugi etap podróży to  The Rijksmuseum w Amsterdamie, w Holandii. Wyobraźcie sobie, że siedzicie na małej łódce, krążącej po wąskich kanałach. Uważajcie tylko jak chodzicie, wszędzie są rowery! 

W muzeum znajdują się głównie obrazy, rysunki oraz zdjęcia. Każde dzieło jest skrupulatnie opisane – po najechaniu kursorem na wybrany fragment, pojawia się jego szczegółowy opis. Dzięki temu możemy bardzo wiele dowiedzieć się o poszczególnych elementach – kto wie, może nawet uda wam się odkryć w sobie drugiego Roberta Langdona – historyka sztuki, bohatera powieści Dana Browna:). 

The Rijksmuseum

https://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum

Spędzanie czasu nie czując czasu. Źródło Unsplash.

Barcelona

Następnie czeka na nas piękna hiszpańska Barcelona, czarująca swoimi wąskimi uliczkami i pięknymi tarasami. Katedra barcelońska? Gaudi? Park Guell? Jesteśmy pewni, że też widzicie to oczami wyobraźni. 

Strona muzeum oferuje piękny spacer po swoich własnych tarasach, z widokiem 360, świetnej jakości zdjęciami i szczegółowymi opisami. 

Picasso Museum

http://courtyard.museupicassobcn.org

Czasem format wiele potrafi zmienić. Każdy skupia się na innym detalu. Unsplash.

Paryż

Ostatnim miastem na naszej mapie będzie Paryż i… Luwr! Pomyślcie o Wieży Eiffla, Polach Elizejskich i o świeżutkim croissancie. I bagietce!

Muzeum na swojej stronie pozwala przejść się większością korytarzy oraz udostępnia wszystkie opisy dzieł sztuki i eksponatów – i mamy na to nieograniczoną ilość czasu! Egipskie antyki, średniowiecze, renesans – do wyboru do koloru! Fantastique!

Louvre

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

Unsplash.

I na koniec…

Haga

Dla większości Haga stanowi stolicę Holandii, pełną międzynarodowych instytucji i przepięknych historycznych budynków. Pośród nich, znajduje się miejsce, w którym gromadzą się wszystkie okoliczne artystyczne dusze – to miejsce to KABK Królewska Akademia Sztuki. Razem z przyjściem koronawirusa, te dusze zostały uwięzione w domu. I to właśnie w domowym zaciszu swój początek miał pomysł na wystawę fotograficzną. Pozwólcie, że przedstawimy wam “Parts Unknown”.

Zobaczcie, jak projekt prezentuje się w naszym portfolio:
https://yoiomi.com/projekt/kabk-parts-unknown

Na projekt składają się prace 13 międzynarodowych artystów, których celem jest pokazanie ich osobistych doświadczeń oraz wzajemnego oddziaływania bytu i absencji w fotografii. Zdjęcia i krótkie filmiki, pełne refleksji, płynnie przechodzą przez stworzoną przez nas stronę.

KABK Królewska Akademii Sztuki

https://parts-unknown.co/

Atle Blekastad „Reconstruction From Memory”

To naszym zdaniem 5 najciekawszych opcji, w tym jedna najbliżej naszemu sercu. Oczywiście można znaleźć jeszcze dużo więcej. Wiemy też, że fajnie wybrać się osobiście do galerii i muzeum, ale dzięki możliwości zobaczenia tych pięknych miejsc on-line, nie ryzykujemy, nie czekamy i nie musimy przejmować się odstępem dwóch metrów.

Poza tym, fajnie na chwilę wyłączyć Netflixa. Sztuka wzywa!

Podoba Ci się nasza percepcja w projektowaniu? Może jest coś co moglibyśmy dla Ciebie przygotować?
Zostaw do siebie kontakt, odezwiemy się jeszcze dziś!

Powiązane posty