Gdzie bywać, kogo znać? Najważniejsze wydarzenia ze świata grafiki i designu w Polsce

Najważniejsze wydarzenia ze świata designu i grafiki - Łódź Design Festival znajduje się w czołówce zestawienia
Łódź Design Festival 2022, fot. Oświecony

Piątek, piąteczek… wracasz do domu po uczciwie przepracowanym tygodniu, ale jako designer z pasji i powołania masz ochotę na więcej. Otwierasz fejsa (nie scrollujesz przecież mediów społecznościowych w trakcie pracy), wchodzisz w zakładkę „wydarzenia” i natychmiast zalewa Cię fala powiadomień dotyczących zaledwie tego, co dzieje się w weekend: wernisaże, warsztaty, spotkania, prelekcje, debaty… jak nie dostać zawrotu głowy i nie skończyć na kozetce u terapeuty lecząc FOMO? Podpowiadamy: nie planuj na ostatnią chwilę i… wybierz mądrze.

Z pewnością nawet w Twoim najbliższym otoczeniu odbywa się wiele ciekawych imprez, ale umówmy się: zaliczenie wszystkich nie powinno być celem samym w sobie. W świecie, w którym czas jest największą wartością, nikt już nie stawia stopni za obecność. Jak zatem wybrać wydarzenia, na które warto poświęcić wolny weekend, czy nawet parę dni urlopu? Przedstawiamy subiektywne zestawienie najważniejszych eventów ze świata grafiki i designu, które będą miały miejsce (nie tylko) w tym roku. Swoje trzy grosze dorzuciły również Aga Naplocha i Paulina Kacprzak*, czyli twórczynie Design Practice!

1. Festiwale

Festiwale mają charakter interdyscyplinarny i każdy, od amatora po profesjonalistę, znajdzie coś dla siebie. Szczęśliwie dla nas, większość z nich odbywa się cyklicznie i z wyprzedzeniem możemy je wpisać w kalendarz. Normą stało się już organizowanie tego typu wydarzeń w formie hybrydowej; zamiast jechać na drugi koniec Polski, możemy dołączyć do transmisji online, co nie znaczy, że nie warto takiej podróży odbyć – choćby dla niepowtarzalnych warsztatów czy spacerów. 

Największe i najbardziej wyczekiwane festiwale designu w Polsce to zdecydowanie Gdynia Design Days, organizowany regularnie na początku lipca i Łódź Design Festival, nie tak dawno temu przeniesiony z października na maj. W ramach tego pierwszego już od ośmiu lat odbywa się jedno z najciekawszych wydarzeń na pograniczu zrównoważonego projektowania i biznesu w naszym kraju: Design talks Business Sustainability Summit. Spotkania z cyklu DtB nie ograniczają się jedynie do dwóch festiwalowych dni – w trakcie roku organizowane są również pojedyncze sesje w miastach takich jak Kraków czy Poznań.

To właśnie Gdynia Design Days i Design talks Business zostały wyróżnione przez Paulinę i Agę za „poruszanie ważnych wątków w kontekście budowania świadomych biznesów i projektów, pogłębianie tematyk takich jak: zrównoważony rozwój i circular economy.” Niemniej jednak każda edycja GDD i ŁDF to niepowtarzalna okazja do spotkania z najnowszymi trendami w projektowaniu i dyskusji nad przyszłością designu w kontekście zmieniającego się świata. Stosunkowo nowym festiwalem,  o którym w ostatnich latach coraz głośniej w mediach, jest Poznań Design Festiwal. Czekamy na jesień!

Najważniejsze wydarzenia ze świata designu i grafiki - Łódź Design Festival znajduje się w czołówce zestawienia
Najważniejsze wydarzenia ze świata grafiki i designu: Łódź Design Festival znajduje się w czołówce zestawienia, fot. Marcin Korbus

2. Konferencje

Jeżeli konferencje kojarzą Wam się jedynie z sympozjami naukowców przedstawiających referaty na temat swoich dokonań w dusznej sali wykładowej, to najwyższy czas odczarować to słowo. Konferencje są doskonałą platformą do wymiany wiedzy, a coraz częściej prelekcjom i wykładom towarzyszą warsztaty, wystawy i inne atrakcje. Organizatorzy konferencji stawiają na inkluzywność – prelegenci i uczestnicy nie ograniczają się już do danego środowiska biznesowego czy akademickiego, na scenę zapraszani są zarówno teoretycy, jak i praktycy, a różnorodność doświadczeń i perspektyw jest bardzo mile widziana. 

Takim wielowymiarowym wydarzeniem jest konferencja dla twórców, grafików i projektantów UX/UI GrafConf; wznowiona po pandemicznej przerwie w 2023 roku, w trakcie wcześniejszych edycji biła rekordy frekwencji. Dziewczyny z Design Practice cenią GrafConf „za ciekawe tematy z poletka projektowania graficznego i przyjazną atmosferę.” Jest to według nich także świetna okazja do odwiedzenia Torunia! Innym polecanym przez Agę i Paulinę wydarzeniem jest Polish Graphic Design Talks – seria odbywających się co kilka miesięcy konferencji poruszające ważne aspekty codziennej pracy polskiego projektanta. Jak same mówią, „Polish Graphic Design Talks to ciekawe rozmowy o kulisach pracy z najbardziej cenionymi studiami projektowymi i designer(k)ami, ale też kameralna i luźna atmosfera.”

Przy tym wszystkim nie można nie wspomnieć o wydarzeniach na skalę międzynarodową. WaysConf (dawniej DesignWays) to największa w całej Europie Środkowo-Wschodniej konferencja dla twórców cyfrowych, z kolei kongres Impact, odbywający się co roku w Poznaniu, został okrzyknięty najbardziej prestiżowym wydarzeniem gospodarczo-technologicznych w tej części kontynentu. Jedną z najnowszych ścieżek tematycznych kongresu jest Design Manifesto, czyli panele dyskusyjne i wykłady eksperckie poświęcone współczesnym wyzwaniom projektowania.

3. Targi

O ile konferencje i festiwale przybierają niekiedy formę online lub hybrydową, o tyle targi mają jedno ważne zadanie: umożliwić bezpośrednią konfrontację projektanta z klientem. Owszem, po dobry dobry możemy się wybrać się w maju do Łodzi, ale nie zapominajmy, że mamy wówczas do czynienia z profesjonalistami, którzy zostali na ów festiwal zaproszeni, lub których zgłoszenie wyróżniło się spośród tysiąca innych. A co z początkującymi designerami, których twórczość jeszcze nie jest tak rozpoznawalna? Szansą dla nich na zaprezentowanie się są właśnie targi. Wiele drobnych biznesów funkcjonuje już tylko w przestrzeni Internetu, dlatego tym większe znaczenie mają tradycyjne targi, podczas których dochodzi do interakcji między projektantami i odbiorcami designu. Dzięki temu wystawcy zyskują możliwość wypromowania swojej marki i przykucia uwagi potencjalnego producenta. 

Dwa najważniejsze wydarzenia z tej kategorii odbywają się w Warszawie – mowa tu o organizowanych co kilka miesięcy WZORACH i Targach Plakatu. WZORY przeznaczone są dla wielbicieli pięknych wnętrz i dobrego wzornictwa, natomiast Targi Plakatu to swoiste święto grafików, ilustratorów i kolekcjonerów. Obie te grupy spotykają się kilka razy w roku na Targach Rzeczy Ładnych w wybranych miastach. TRŁ to impreza, która prezentuje bardzo szeroko pojęty design. Co ciekawe, organizatorzy koncentrują się na twórczości tylko polskich artystów.

Najważniejsze wydarzenia ze świata designu i grafiki - Łódź Design Festival znajduje się w czołówce zestawienia
Łódź Design Festival 2023, fot. Marta Strzelczyk

4. Meetupy

Meetupy, czyli po prostu spotkania, to chyba najluźniejsza i najmniej zobowiązująca forma cyklicznych wydarzeń, która jednocześnie najbardziej sprzyja nawiązywaniu nowych relacji. Zazwyczaj organizowane lokalnie – w skali miasta, z oddolnej inicjatywy danej społeczności – meetupy są jednocześnie otwarte dla każdego. Nieformalny charakter tego rodzaju wydarzeń stwarza przestrzeń do rozmowy i wymiany doświadczeń. Chwilowo oderwani od biurka graficy, ilustratorzy, ale także wszyscy zainteresowani mają okazję wysłuchać wykładów, wziąć udział w dyskusjach i panelach tematycznych, a nawet samodzielnie wygłosić prelekcję. 

Z taką propozycją do projektantów i osób kreatywnych wychodzi poznańskie środowisko designerów. Organizowane przez nich comiesięczne spotkania Santa Grafika są świetną okazją na spędzenie wolnego czasu i integrację z ludźmi z branży, która odbywa się w swobodnej klubowej atmosferze. Na autorskie meetupy z myślą o osobach związanych z projektowaniem UX/UI zaprasza do Poznania również studio tonik. Organizatorzy Tonik Design Meetups podkreślają otwarty charakter eventu hasłem everyone fits in. Podobnie jak w przypadku Santa Grafika, TDM składa się z części merytorycznej – prezentacji, prelekcji, dyskusji oraz luźnych pogaduch przy piwie i pizzy. No cóż, czas najwyższy wybrać się do Poznania albo… zapoczątkować podobne spotkania na własnym podwórku. 

Najważniejsze wydarzenia ze świata designu i grafiki - Łódź Design Festival znajduje się w czołówce zestawienia
Łódź Design Festival 2023, fot. Marta Strzelczyk

Warto wspomnieć, że w czerwcu 2023 roku w Warszawie odbył się także pierwszy meetup pod szyldem Design Practice, zorganizowany we współpracy ze Sparing Digital. W trakcie spotkania poruszono tematy związane z budowaniem produktu oraz strategią wdrażania produktów cyfrowych. Dziewczyny wystartowały z typową dla siebie energią i humorem, co świetnie wróży na przyszłość. Trzymamy kciuki!

*Paulina Kacprzak i Agnieszka Naplocha od 2014 roku edukują Polaków z zakresu projektowania i programowania. Jako zespół Design Practice organizują konferencje, kursy online z obszaru UX, UI, product i digital designu, a także prowadzą podcast na temat pracy projektantów i twórców cyfrowych.

Podoba Ci się nasza percepcja w projektowaniu? Może jest coś co moglibyśmy dla Ciebie przygotować?
Zostaw do siebie kontakt, odezwiemy się jeszcze dziś!

Powiązane posty